4. 2. 2013 / 15:43

Standa nastoupil svou pouť na Mahakumbhmelu. Subham astu sarvadjagatam!

shot_1359985110081

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. 2. 2013 / 10:22

Po připomenutí si, že nejlepší jsou vyhřívaná záchodová prkénka v Dubai od firmy Toto (zdravím Káťu) cesta ubíhá dále. Indická realita dává o sobě  vědět každým coulem. Na letišti v Dilli se objevili známí. Je to příjemné setkání. Teď v Mahabodhi expresu se to peláší napříč Uttar Pradéší…

 

5. 2. 2013 / 14:21

Popil jsme čaj co zdražil o 2 rupie a ležím na lůžku u stropu našeho zeleného oře. Čtu, rozjímám a myslím na vás přátelé Světloplaši. Pořád se něco děje. Někdo nás chtěl natáhnout a pak jsme chtěli někomu natáhnout my až jsme se z toho natáhli ve vlaku. Nepořádek, smrad, chaos a zvědavé oči, které vás pozorují z každé hlavy okolo. Těch hlav začne za pár hodin přibývat geometrickou řadou. Indie je fakt nádherná. Opravdu platí to co o ní napsal Mark Twain i Standa.

 

7. 2. 2013 / 15:28

V Allahabadu je vedro a skvělá kuchyně. Doma vždycky říkáme, že „to necháme na Indy“. přijel jsme to teda omrknout. A opravdu toho na ně necháváme hodně moc. Jsou jich tu milióny a pořád to někam a odněkud nosí. Chtěl bych vás poprosit: nenechávejte to už na Indy, ale třeba na Číňany. Ať si trochu odpočinou. Rituální koupel dnes vykonána! Standananda

standa1

 

8. 2. 2013 / 10:05

Ahoj, opět se hlásím z míst kde se momentálně nachází největší koncentrace duchovních učitelů, rišiů, swami a guruů na celé naší planetě. Dostává to opravdu velkou intenzitu. Každý den se násobí počet lidí. Koupel byla skvělá, voda teplá. Fotí tu canonisti, nikonisti i hinduisti. Mám puchýře na nohou ale místo mazání to vždy rozchodím. Pálivé feferonky jsou i k snídani. Super. Dnes jsem viděl nějaké hady, malomocné a děti jako božstva. 10. 2. je tu ten největší „koupací den“ a tak se očekává dalších pár milionů lidí. Mějte se krásně. S.

 

17:12

Dnes se opět děly neuvěřitelné věci. Na cestě před námi se najednou obejvil neskutečný a velký dým, který vše zahalil. než jsme ho stačil vyfotit tak byl pryč. o bílém tesáku tu nic neví… Jednu čarodějnici jsem požádal o fotku. nahodila své svůdné oči k nebesům a tvářila se děsně ezotericky. pak jsem jí to ukázal na displeji a oba jsme se mohli potrhat smíchy. Divadlo potřebuje herce a diváky.

Přátelé, opic se na Srí Lance nemusíte bát a ani ničeho jiného. Dnes jsme byli v chrámu Hanumana. on je jejich šéf a prej to bude všechno v pohodě. Výbavu si vemte dle uvážení. Na zádech nosím batoh, přes jedno rameno stativ a foťák se širokoúhlým objektivem a na druhém další foťák s teleobjektivem. Prckové natahují hladové ruce, nemocní chybějící části těl a všichni chtějí nakrmit.

standa2

 

9. 2. 2013 / 11:10

Cesty jsou už plné a někde se skoro nedá projít. nespokojení žebráci bouchají miskama o zem, ceny se zvedají a odevšad přijíždí noví poutníci. Zpěv manter, hudební koláže, prach a vůně canabis. Svět se smrsknul na vykonávání potřeb. tělesných či duchovních. Dnes byl nádherný východ slunce nad gangou. Čaj masala, duše plesala. Krásné ženy v sárí. Mít nebo být?

 

10.2.2013/9:45

Dnes 10. února je nedůležitější den celého setkání. Ráno před východem slunce opět rituální koupel. Oči zase slzí a nevidím. Asi mám pozorovat jinak a nenechat se ošálit.

Koupil jsem si krásný pomeranč a bylo to mandarinka.

Asketa zavěšený u stropu – jen se houpal – nic víc.

Věci nejsou tím, čím se zdají být. Něco jsem už pochopil….

Stopy v písku vedou na všechny strany…,která je ta má, Bože?

 

11.2.2013/8:26

Jeden nahý nágu mě zavolal k sobě do stanu. Byl jsem poctěn. Pak chtěl tisícovku za to, když mně ukáže, jak si na bambus omotá penis. Chudák Denis. Ať si ho motá zadarmo.

Viděl jsem, jak na ulici žehnal slon lidem chobotem.

Viděl jsem mnoho indů opakujících M. Jacksona s tou rukou v rozkroku. Přidávají k tomu ještě prstoklad:)

Viděl jsem muže upadnuvšiho v tranzu na zem. Blaženě se usmíval….

 

12.2.2013/10:27

Dnes přesun vlakem do Váránasí. Na nádraží, kde předevčírem ušlapali k smrti několik desítek lidí, byl dnes klid a spousta policajtů a vojáků.

Vlak je extrémně plný, naše místa byla obsazena a hlasitá hádka indických žen nepropukla v bitku.Máme několik hodin zpoždění. Pokora. Úcta k těm, co byli ušlapáni a zemřeli.

 

13.2.2013/11:31

Včerejší tříhodinový přesun se stal celodenní jízdou. Nocleh v indické rodině, snídaně na střeše nad Gangou. Veverky, opice, krávy. Mrtvý pes v sárí. Kněz nám dělá průvodce u spalovacího ghatu. Jdeme asi metr okolo hořící nohy, na které se spaluje kůže s masem.

Dostáváme požehnání u speciálního místa. Hoří zde věčný oheň. Nepřetržitě 3500 let!!! Dojetí je velmi slabé vyjádření mých vnitřních pocitů. Naše křesťanská historie má zde silného souputníka.

 

14.2.2013/14:08

Kouzlo pohledu ze střech bude fungovat vždy. Koření, úzké věčné uličky. Rozsvícené lampičky na hladině. Ohňový obřad Aarti. My říkame – zaplať pánbůh. Oni zde – zaplať, bude dobrá karma.

 standa4

14.2.2013/15:57

Rituály, obřady, tradice. Na to je globalizace krátká. Večeře při svíčkách, bubny z povzdálí.

Některé exkrementy mají ornamenty. Posvátná je kráva. Sláva, sláva, sláva!!!

 

15.2.2013/13:11

Projížďka na lodi. Kněz mně říká, že se musím oženit a mít děti. Pouliční holič se už nemůže dívat na mé vousy a je hodně těch, co by se rádo podívalo na mou peněženku.

Auta jsou Tata, staří chlapíci Baba. Motorky Hero. Francouzi s dredy hrají na djembe, korejci na kytaru a američankám sežrala opice papaju. Money. Ginger a honey.

Ze západu přinesl vítr déšť. Umyje se moč. A taky stolice. Stolice jako stůl. Kráva to umí stejně jako vůl.

16.2.2013/14:19

Někdo čeká na svoji poslední větu. U mě to byl oběd. Opice si vybírají blechy. Kapky deště padají z nebes. Propojují. Jak nahoře tak i dole. Smaragdová deska. Voda. Zastavení. Vypadává proud. Tma pro všechny.

Kráva v naší uličce stále stojí a křičící fúrieze sousedního domu chytla druhý dech. Matriarchát? To je pech.

Gháty, gháty, gháty. Nahraný muezzin na pásku. Zve k modlitbě a nejí klobásku. Ptáci se schovali a lidé už své jídlo dostali.

standa5

 

18.2.2013/19.29

Večer jsem si šel vyfotit lidi k táboráku jako už tolikrát dříve. Kždy jsem přišel blíž, tak z plamenů trčela hlava. Tak jsem si šel najít jiný oheň. Holt jiný kraj, jiný mrav…

Lidi, co uštkne kobra se nechávají plout po řece. Do tří dnů jim ještě někdo, kdo to umí, může zachránit život. Těhotné ženy, děti a malomocné hodí do řeky přivázané ke kamenu. Protože zemřeli jako nevinní. V noci jsem u řeky několikrát slyšel divné žbluňk.

 

19.2.2013/8:37

Masírované kravičce tekly slzy. Já se málem přidal. Brzy. Eva dostala otázku, odkud pochází. Po odpovědi následovala další otázka – jestli nezná Charlie Chaplina. Svět je krásné místo k bytí.

 

20.2.2013/6:59

Večwr v úzké tmavé uličce slyším zezadu volání. Jen si otravujte, říkám si. Pak mně vnitřní pocit zavel se otočit. Přímo na mě běží splašená kráva. Na poslední chvíli uskakuju. Bílý tesák tam nebyl…..

20.2.2013/11:00

Četl jsem, že víra je umění žít s tajemstvím. Asi není potřeba vždy všemu rozumět. Někdy lze nechat věci plynout. Nebo odletět. Let z Varánásí do New Delhi.

Pouť na KumbhMelu se končí. Z Dillí už jen přes Emiráty domů.

standa3